Get Adobe Flash player
Please update your Flash Player to view content.

Parafię Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Porębie erygował 13.03.1908 r. ks. Franciszek Brudzyński administrator diecezji kieleckiej wyłączając jej teren z parafii Ciągowice.

Istniał tu bowiem neogotycki kościół postawiony staraniem ks. Franciszka Pędzicha, wikariusza z Ciągowic i wiernych. Jego budowę rozpoczęto w 1901 r. w dzień Zielonych Świąt, a pierwszą Mszę św. odprawiono w nim już 4 grudnia tegoż roku. Został on poświęcony rytem zwykłym w dniu ustanowienia samodzielnej parafii, a uroczystym (konsekrowany) 9.06.1957 r. przez biskupa Zdzisława Golińskiego. Odtąd świątynia była wyposażana w konieczne sprzęty służące Liturgii oraz na bieżąco upiększana (jej wystój zmieniono po 1966 r.), a z czasem poddawana renowacji. W ostatnim dziesięcioleciu do ważniejszych prac przeprowadzonych w świątyni należą m.in.: malowanie wnętrza, wymiana 5. drzwi, zakup nowych ławek. Sakralny charakter otoczeniu nadaje grota Najświętszego Serca Pana Jezusa i druga Matki Bożej oraz zewnętrzne oświetlenie kościoła.

Osada założona została w XIV wieku. Pierwsza wzmianka o Porębie pochodzi z 1373. W 1957 uzyskała status osiedla. W latach 1973–1975 i od 1982 była samodzielnym miastem. W latach 1975–1982 położona w granicach Zawiercia. Na terenie dzisiejszej Poręby istniało dawniej wielkie rozlewisko wodne zwane Czarnym Jeziorem. Od tego jeziora Poręba wzięła część swej pierwotnej nazwy. W 1375 osada nosiła nazwę Czarnej Poręby i należała do morawczyka Krzywosąda, zwanego pospolicie Krzywakiem. W XV w. nazwa została zmieniona na Porębę Mrzygłodzką i przeszła w ręce szlachcica Pileckiego. W XVI w. osadnictwo tych terenów na prawie magdeburskim spowodowało znaczny rozkwit Poręby. Bujne tereny leśne, złoża węgla brunatnego i rudy sprzyjały rozwojowi przemysłu. W miejscowych lasach wypalano węgiel drzewny. Rozwijał się wytop żelaza oraz stali.

Po III rozbiorze Polski, w 1795 r., wybudowano w zakładzie pierwszy piec do przetapiania rudy. Uruchomienie pieca odlewniczego stworzyło z Poręby ośrodek przemysłowy. Odlewano rury żelazne, elementy do młynów, cegielni oraz innych fabryk, a także na potrzeby rolnictwa. Odlewnia odlewała naczynia emaliowane i urządzenia sanitarne. Poręba rozwijała się wraz z fabryką. Powstawały nowe osiedla. W latach 1930–1935 wybudowano trzy szkoły podstawowe. W czasie II wojny światowej Niemcy zmienili nazwę Poręby na „Haudorf”. Po zakończeniu II wojny światowej, w fabryce rozpoczęto produkcję obrabiarek, w tym także obrabiarek ciężkich.

Miejscowość w 1866 roku odwiedził polski malarz Artur Grottger, który pracował tu nad jednym z cykli swoich rysunków pt. „Wojna”.


Polecam zajrzeć do wikipedii - Warto coś więcej wiedzieć o Naszej małej pięknej miejscowości


Z parafii pochodzą:
  • ks. Stanisław Spyra
  • ks. Ryszard Machura
  • ks. Jacek Reczek

alt